“SIA Veselības centrs 4 jau vairāk nekā 10 gadus rīko “Pretvēža kampaņas”, aicinot sabiedrību pievērst uzmanību arī ādas stāvoklim, lai samazinātu saslimstību un mirstību no melanomas un citām ādas vēža formām. Ņemot vērā, ka šogad ir uzlabojušās ādas diagnostiskās iespējas, šīs saulainās vasaras izskaņa ir īstais brīdis, kad pārliecināties par ādas veselību,” norāda SIA “Veselības centrs 4” filiāles “Dermatoloģijas klīnika” dermatoloģe Linda Kapteine-Veita.
Ādas vēzis – viens no izplatītākajām onkoloģijā!
Dzimumzīmes jeb iedzimti nēvusi ir tie, kas cilvēkam uz ādas ir jau kopš dzimšanas vai izveidojas līdz pusaudžu vecumam, bet par dzīves laikā iegūtiem nēvusiem sauc ādas pigmentveidojumus, kas parādās vēlākā dzīves periodā. Savukārt melanoma ir pats agresīvākais ādas audzējs, kura izskats sākotnēji var daudz neatšķirties no parastas dzimumzīmes.
“Parasti melanomas veidojas uz ādas vietā, kur iepriekš nekas nav bijis- pēkšņi izveidojas tumšs pigmeta veidojums, kas ātrāk vai lēnāk aug lielāks, pārveidojas, maina krāsu, struktūru, simetriju. Dzimumzīmes vietā melanoma attīstās 20-30% gadījumu no visām melanomām. Ja dzimumzīme sāk mainīties – tā ir ir svarīga pazīme, kas vēsta, ka steigšus jādodas pārbaudīt ādu pie dermatologa, iepriekš painteresējoties, kurš dermatologs var ne tikai pēc vizuālas apskates atbildēt uz pacienta jautājumiem par ādas veselību, bet arī veikt dermatoskopiju. Pārbaudīt ādas veselību, tieši saistībā ar dzimumzīmēm, jauniem nēvusiem, nepieciešams divreiz gadā – pirms un pēc vasaras, jo tās laikā jauni pigmenti uz ādas parādās visbiežāk,” stāsta dr. L. Kapteine – Veita.
Uz ādas parasti novērojam dažādus veidojumus, par kuriem šobrīd cilvēkiem ir būtiski zināt, kas tie ir, kādi riski, kādas prognozes.
Izšķir labdabīgus un ļaundabīgus ādas veidojumus, kā arī ar fotonovecošanos saistītus ādas jaunveidojumus, kas pārsvarā ir labdabīgi. Labdabīgie veidojumi nav cilvēka dzīvībai bīstami, tie ir jānovēro, bet par tiem nav jāuztraucas.
Ļaundabīgie veidojumi pārsvarā ir bazalioma (bazālo šūnu vēzis), plakano šūnu vēzis un melanoma (pigmenta šūnu vēzis).
Slimību profilakses un slimību kontroles centra (SPKC) dati pierāda, ka ādas vēzis joprojām ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem Latvijā, turklāt Latvijā no visiem ļaundabīgā audzēja veidiem tas ierindojas stabilā pirmajā pozīcijā. Saslimšana ar ādas vēzi Latvijā un arī citur pasaulē pieaug ātrāk nekā ar jebkuru citu vēža formu. 2017. gadā ādas vēzi konstatēja 1463 cilvēkiem. Bet kopumā pēc SPKC datiem Latvijā ar ļaundabīgo ādas vēzi sirgst vairāk nekā 10 000 pacientu. Turklāt ievērojami ir pieaudzis saslimušo skaits ar melanomu. 2017. gadā šī agresīvākā ādas vēža forma tika konstatēta jau 230 pacientiem. Dr. L. Kapteine-Veita pauž bažas, ka neskatoties uz to, ka uzlabojas diagnostikas un ārstēšanas iespējas, pieaug arī šīs slimības izraisīto nāves gadījumu skaits: piemēram, no – melanomas mirušo skaits Latvijā 15 gadu laikā ir trīskāršojies. 2017. gadā melanoma dzīvību laupīja 78 pacientiem, bet ar citiem ļaundabīgajiem ādas audzējiem mira – 61 cilvēks, kas ir vairāk nekā iepriekšējā gadā. SPKC dati atklāj, ka ar ādas ļaundabīgo audzēju saslimst arvien gados jaunāki cilvēki. Ja agrāk saslimstību ar ādas vēzi varēja novērot galvenokārt 70 līdz 80 gadus veciem cilvēkiem, tad tagad daļa pacientu ir nedaudz virs 20 gadiem.
Par ādas aizsardzību, kā arī citu noderīgu informāciju – lasiet nākamajā lapā!
Tevi noteikti interesēs
- Garšīgākās kotletes no PSRS laikiem, kuras kādreiz pasniedza katrā ēdnīcā – viss triks ir kotletes iekšpusēby Oskars Andersons
- Volodina pastāstīja, kuras zvaigžņu zīmes atradīs mīlestību 2025. gadāby Sandra Kovaļenko
- Šādi gatavotu zivi nebūsiet ēduši – viss garšas noslēpums ir īpašajā apvalkā, kurš saglabās filejas sulīgumuby Oskars Andersons